SMW- historia SMW

SAMOCHODY LUDZI WŁADZY

SCHOLANDISCHE MOTOREN WERKE – rys historyczny

![Scholandische Motoren Werke](http://img269.imageshack.us/img269/5341/smwg.png)

Historia v-światowej motoryzacji wyglądałaby zupełnie inaczej gdyby nie Scholandische Motoren Werke. Ta zasłużona marka wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, jednakże za każdym razem oferowała nienaganną jakość wykonania i podejście frontem do klienta. Wielu mieszkańców v-świata swoją przygodę z prowadzeniem samochodu zaczynało od modeli SMW.

![Burgrabia von Knoblauch zu Sauerkraut](http://img513.imageshack.us/img513/6055/sauerkraut.jpg) *Burgrabia von Knoblauch zu Sauerkraut*

Marka ta narodziła się w 1895 roku w Szkolinie w Scholandii. Założyciel, burgrabia Gottlieb Freiherr von Knoblauch zu Sauerkraut, tak właśnie postanowił nazwać jedną z pierwszych scholandzkich fabryk sprzętu mechanicznego. Przedsiębiorstwo to rozwijało się bardzo dynamicznie, na bieżąco wprowadzając innowacje do swoich projektów. Stały i niczym nie zakłócony rozwój oraz agresywna gra na scholandzkim rynku doprowadziły do tego, że Scholandische Motoren Werke stało się w 1920 roku krajowym liderem w produkcji silników spalinowych, motocykli oraz turbin parowych. 75% scholandzkich stoczni wyposażało swoje statki w wysokoprężne jednoski SMW. 9 lipca 1929 roku rozpoczęła się nowa era firmy, gdyż tego dnia swoją premierę miał pierwszy samochód zaprojektowany przez zakłady – SMW 3, znany też popularnie Heinim (na cześć panującego wtedy króla Heinricha V). Ten nieduży samochód produkowany był w fabryce w Szkolinie oraz w nowopowstałym zakładzie koncernu w Eltdorfie w Teutonii.

![SMW 3 Heini](http://img51.imageshack.us/img51/9105/smw3.jpg) *SMW 3 Heini*

Wielki Kryzys lat 30 dotkliwie obszedł się z Scholandische Motoren Werke. W wyniku cięć trzeba było zakończyć masową produkcję samochodów, jednakże oddział teutoński dalej projektował i wytwarzał w niewielkich ilościach wyspecjalizowane wersje wyścigowe. Model 328 był zwieńczeniem całej serii. Auto to, produkowane od 1936 roku, zdobyło wiele prestiżowych nagród i wygrało wiele wymagających zawodów, do których przede wszystkim należy zaliczyć 24 h wyścig o Nagrodę Główną Sułtana Precelkhandy w 1939 roku. Produkcję tego dobrze rokującego samochodu przerwał wybuch wojny w 1940 roku.

![SMW 328 w wersji dla odbiorcy dreamlandzkiego](http://img833.imageshack.us/img833/3429/smw328.jpg) *SMW 328 w wersji dla odbiorcy dreamlandzkiego*

Pokłosiem Wielkiego Kryzysu była nacjonalizacja przez rewizjonistyczny faszozbrodniczy rząd scholandzki wszystkich zakładów przemysłu ciężkiego w 1934 roku, z wyłączeniem oddziałów zagranicznych. SMW nie było wyjątkiem. Utworzony w 1936 roku państwowy konglomerat pod nazwą Blutrünstigen Scholandische Bewaffnung AG, skupił w swoich rękach potężną bazę przemysłową. Przestawienie się na produkcję zbrojeniową sprawiło, że projektowanie nowych aut uległo spowolnieniu. W tym czasie powstały wstępne założenia nowych modeli SMW – F9 i P70.

![SMW F9](http://img20.imageshack.us/img20/8493/smwf9.jpg) *SMW F9*

Wielka Wojna Wirtualna sprawiła, że przemysł scholandzki legł i robił pod siebie. W odbudowie nie pomogły też drakońskie reparacje wojenne nałożone na pokonanych przez zwycięską koalicję. Udało się w tym czasie wdrożyć do produkcji model F9 (opisany pokrótce tutaj), jednakże koszty i zniszczenia sprawiły, że scholandzki oddział SMW zbankrutował w 1952 roku. Masę upadłościową przejął rząd scholandzki natomiast markę otrzymał oddział z Eltdorfu, będący teraz w rękach oligarchii teutońskiej. Przejął on produkcję F9 i uruchomił wytwarzanie modelu P70.

![Barbur 312](http://img580.imageshack.us/img580/9599/barbur312.jpg) *Barbur 312*

Firma rozwijała się żywiołowo. W latach 60 wprowadzono nowe modele – rozwinięcie SMW P70, czyli Teutona P50 i zupełnie nową konstrukcję jaką był Barbur 312. Auta te stały się wielkim hitem i były masowo kupowane przez wielu odbiorców na całym świecie, głównie jednak przez Sarmatów i Wandejczyków. Zarobione w ten sposób pieniądze zainwestowano w budowę nowych linii montażowych, na których miano produkować kolejne nowe projekty niestrudzonych inżynierów SMW – dostawczego Toczka T1000 i ciężarowego Kreatura 3000. Niestety auta te, mimo iż bardzo dobre, nie znalazły odpowiedniej ilości odbiorców. To i zmiana upodobań klientów sprawiło, że firma zaczęła mieć problemy finansowe i ostatecznie upadła w 1970 roku. Jednakże jest światełko w tunelu. W posiadanie praw do marki Scholandische Motoren Werke wszedł nasz umiłowany Piotr II Grzegorz. Czy wkrótce ponownie zobaczymy na naszych ulicach auta obdarzone tym charakterystycznym znaczkiem, zwanym wśród młodzieży śmigłem?

![Kreatur 3000](http://img10.imageshack.us/img10/8020/kreatur3000.jpg) *Kreatur 3000*

metadane
autor: Michał Kiełbasa-Krakowski
opublikowano: 22.08.2012, Gazeta ???
link: Gazeta Wyborcza