SLW5

Samochody Ludzi Władzy: Odcinek V, ostatni

Naczelny Czarnuch Sarmacji, Stachanowiec Kultury Ludowej, Amator Bananów i Kokainy, Koneser Cygar i Krewetek, Ten Co Czasem (Ale Częściej Niż Rzadziej) Strzela z Dupy, Ivo Tomaszowy Karakachanow-Pac.

Bohaterem ostatniej odsłony "Samochodów ludzi władzy" jest redaktor naczelny Tygodnika Wszetecznego. Tej postaci nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż w Sarmacji drugiego takiego celebryty to ze świecą szukać. Będzie to odcinek nietypowy, tak jak nietypowym jest nasz Ivo. Natomiast zarzuty dotyczycące podlizywania się szefowi możecie sobie wsadzić między książki, bo nikt tu nikomu się nie podlizuje!

Jak już wspomniałem, dzisiejszy odcinek jest nietypowy. Ivo, jako niespecjalny amator motoryzacji, mimo wszystko codziennie styka się z wieloma pojazdami. Postaramy się zatem opisać sposób w jaki ten niezwykły człowiek władzy dojeżdża do pracy.

GODZINA 5:30 - autobus podmiejski linii 911 z Bananopesztu do pętli Ciudad de Bravo Południe

linia 911

Willa w Bananopeszcie a miejsce pracy w Ciudad de Bravo wymusza na Ivo skorzystanie z komunikacji zbiorowej (czyli popularnego zbiorkomu). Aby zdążyć na 8:00 do redakcji Tygodnika Wszetecznego rusza w podróż już o 5:30, wybierając autobus podmiejski linii 911. To połączenie obsługują pojazdy produkcji Zakładów Motoryzacyjnych im. Janusza Żenady w Precelkhandzie, konkretnie model LC51. Samochód ten został specjalnie zaprojektowany do obsługi tras podmiejskich i jest bardzo często spotykany w całym kraju. Napędza go rzędowy 6-cylindrowy diesel o pojemności 6,5 l i mocy 150 KM; w standardowej konfiguracji LC 51 ma 35 miejsc dla pasażerów, z czego 28 siedzących. Popularny i tani, jest koniem roboczym wielu sarmackich przedsiębiorstw komunikacyjnych.

GODZINA 6:15 - autobus miejski linii 66 z pętli Południe do węzła Krewetkowo

linia 66

Po dotarciu do pętli Południe Ivo przesiada się w autobus linii 66, który zawozi go do węzła tramajowego Krewetkowo. Najczęściej spotykanym pojazdem na tym połączeniu jest Kumys 280, sztandarowy produkt Niewysokiej Fabryki Autobusów "Przybył" w Wałbrzychu w Gnomii Ludowej. Zaprojektowany dla pasażerów większych rozmiarów niż mieszkańcy WRE, od początku przeznaczony był na eksport. Kumys 280 to powszechny widok na ulicach miast Wandystanu i RPB (jedną z popularnych dziecięcych zabaw jest stawanie przy siedzeniu kierowcy i próba odgadnięcia jaka jest kolejność wrzucania biegów w autobusie). Standardowa pojemność tego przegubowca to 145 miejsc (28 siedzących) a napędza go 6-cylindrowy diesiel o mocy 190 KM. Pojazd ten cechuje legendarna wręcz niezawodność i wytrzymałość, oraz stosunkowo niski komfort jazdy (niewygodne siedzenia i hałas w kabinie).

GODZINA 6:45 - tramwaj linii 1 z węzła Krewetkowo do węzła Gubernatorska

linia 1

Na węźle Krewetkowo Ivo przesiada się z autobusu do tramwaju pospiesznego linii 1. Na tym etapie podróży nasz bohater ma do przejechania dwa przystanki do węzła Gubernatorska. To połączenie obsługiwane jest przez tramwaje PY3, produkt Państwowego Kombinatu Wagonów i Lokomotyw "1919" w Genosse-Wanda-Stadt. Pojazd ten był niezbyt udaną próbą zawojowania rynku zbiorkomu szynowego przez kombinat z GWS. PY3 to jednokierunkowy wóz konstrukcji stalowej, wyposażony w troje drzwi składanych harmonijkowo, wysokopodłogowy, zabierający standardowo 128 osób (40 miejsc siedzących). Ze względu na dość wysoką awaryjność, pojazdy te nie zrobiły furory wśród odbiorców, dzisiaj można je spotkać już tylko w Ciudad de Bravo.

GODZINA 7:00 - tramwaj linii 10 z węzła Gubernatorska do przystanku Redakcja TW

linia 10

To ostatnia już przesiadka na trasie podróży Redaktora Naczelnego. Przemyślany system komunikacji miejskiej pozwala na sprawne poruszanie się po Ciudad de Bravo i okolicach. Na węźle Gubernatorska Ivo łapie 10, która zaczyna bieg na tym przystanku, także często udaje mu się znaleźć miejsce siedzące. Linię tą, tak jak i większość połączeń tramwajowych w CdB, obsługuje legendarny już tramwaj - MWM5 produkcji Mostostalu Winnica. Ten zasłużony wytwórca pojazdów szynowych rozpoczął działalność w 1907 roku i jest jednym z najstarszych nieprzerwanie działających przedsiębiorstw w kraju. MWM 5 (Mostostal Winnica Model 5) był najliczniej wytwarzanym tramwajem zakładów. Ten wszechstornny model zazwyczaj jeździ w konfiguracji solo, choć niekiedy spotyka się złączone ze sobą dwa wagony. Do głównych zalet należy zaliczyć prostotę konstrukcji jak i niski koszt eksploatacji, do wad raczej słabą wytrzymałość oraz nieciekawy wygląd. Tramwaj jest w stanie zabrać maksymalnie 100 osób (20 miejsc siedzących) i chociaż już nie wytwarzany, nadal jest często spotykany w v-świecie (zwłaszcza w mniejszych miastach i których nie było stać na zakup droższego taboru).

NIE TAKI DIABEŁ ZŁY - Barbur 312

Barbur 312

Należy oczywiście dodać, że Ivo nie korzysta tylko z komunikacji miejskiej i że posiada prawo jazdy. Niekiedy można go zobaczyć poruszającego się swoim prywatnym samochodem, czyli Barburem 312 produkcji zakładów SMW oddział Eltdorf. Ten wytwarzany w latach 60 pojazd był wielkim hitem Scholandisze Motoren Werke i można go było często spotkać na krajowych drogach. Napęd auta stanowił dwusuwowy silnik benzynowy mocy 45 KM i pojemności 1 l, który zapewniał temu bezsprzecznie pięknemu autu żenujące wręcz osiągi (27 sek do 100 km/h). Próby zamontowania innej jednostki napędowej skończyły się umiarkowanym sukcesem. Egzemplarz Barbura 312 który znajduje się w rękach naszego bohatera, został przez niego znaleziony na jednej z południowobaridajskich farm. Pojazd znajdujący się w opłakanym stanie został gruntownie wyremontowany i odrestaurowany. Widok Ivo w Barburze 312 sunącego dostojnie po ulicach CdB zdecydowanie krzepi i raduje. Jak to dobrze, że mamy wśród nas jeszcze ludzi dbających o dziedzictwo tego kraju a nie tylko hedonizm i pogoń za libertem. Na zdrowie!

W publikacji posiłkowałem się mapą połączeń tramwajowych w CdB.

metadane
autor: Michał Kiełbasa-Krakowski
opublikowano: 03.12.2012, Tygodnik Wszeteczny
link: Gazeta Wyborcza