[II Asmd]

Księga Zwierząt Wandowych [II Asmd]

Rozdział 1

Salomea towarzysza Krystyny [II Asmd 1]

(1)Czytając: "zwierzątko domowe", na myśl przychodzi kot albo chomik... (2)Ale to by było zbyt proste dla kogoś, kto był towarzyszem Wandy. (3)Nie, Krystyna postanowił oswoić latającą rybę.

(4)Ryba ten nazywał się Salomea. (5) Pochodził z centralnych regionów v-świata (6)(jak wiadomo, v-świat jest płaski). (7)Został schwytany przez scholandzkich rybaków w Dniu Wiosny, kiedy to wszystkie złapane ryby były składane w ofierze Królowi. (8)Wanda z Krystyną akurat przechodzili w pobliżu. (9)Gdy Zenon zobaczył Salomeę, wziął go i nauczył oddychania powietrzem. (10)Potem oddał latającą rybę Krystynie, ze słowami "Hoduj go do 24 grudnia, a potem użyj zamiast karpia." (11)Następnie musieli uciekać przed rybakami rozwścieczonymi kradzieżą, ale to inna historia.

(12)Salomea stał się najwierniejszym towarzyszem Krystyny. (13) Poprawiał jego błędy ortograficzne, między innymi w I Liście do Grodziszczan i III Liście do Elfidian. (14) Latał jako kurier, dzięki czemu Krystyna nie utracił łączności z powstańcami w czasie Mniejszej Rewolucji.(15)Był zawsze tam, gdzie Krystyna.

(16)Wanda opisał Salomeę w swoich pamiętnikach: "w jego [Salomei] oczach jest Idea... Myślę, że smakowałby nieźle z sałatką grecką." (Mrth, 5,14) (17)Salomea pozostał z Krystyną przez pół roku, do 24 grudnia, gdy został spożyty zgodnie z zaleceniami towarzysza Wandy.

Asmodeusz

**Salomea tow. Krystyny** salomea.jpg