Przenoszenie artykułów z innych wiki

Gdyby wystarczyła metoda smutnej kopipasty byłoby to za proste.

Niestety, pierwszą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest formatowanie stron. Większość systemów typu wiki (takich jak MediaWiki) używa do formatowania stron wikitekstu w różnych jego odmianach, z kolei System Stron Wandejskich używa rozszerzonych znaczników Markdown. Przy przenoszeniu stron znaczniki trzeba skonwertować, ręcznie bądź przy pomocy takich automatycznych narzędzi jak Pandoc.

Porównanie znaczników MediaWiki z Markdownem można znaleźć np. tu, ale należy pamiętać że składnia linków wewnętrznych w SSW jest z MediaWiki identyczna.

Kolejną rzeczą którą należy zrobić, jest napisanie u dołu strony skąd się wzięło treść artykułu, a także podać nazwę licencji na jakiej został on opublikowany wraz z linkiem do niej, w taki na przykład sposób:

Strona zawiera materiał pochodzący z artykułu Muggler Olav Littendorff (lista autorów) w Micropedii, udostępnionego na licencji CC BY-SA 3.0.

Bardziej szczegółowe kwestie dotyczące praw autorskich są omówione niżej.

Jeżeli posiadasz system zgodny ze standardem POSIX, taki jak GNU/Linux bądź systemy z rodziny BSD lub Unix, do przenoszenia artykułów możesz użyć znajdujących się tutaj skryptów. We wszystkich sprawach z nimi związanych należy zwracać się do ich maintainerki, tow. Polyny.

Kwestie licencyjne

Jak wiadomo, prawa autorskie to widma, ale strony Wandystanu nie są niestety tymczasową strefą autonomiczną żeby można było się do nich nie stosować. Dlatego też miej na uwadze to co napisano w tej sekcji.

Jeżeli artykuł który chcesz przenieść nie posiada żadnej licencji, musisz najpierw uzyskać na to zgodę od jego autorów. Jeżeli posiada, musisz przy przenoszeniu stosować się do jej warunków. Przede wszystkim, zachowuj wszelkie informacje o licencjach i autorach oraz klauzule gwarancyjne jakie znajdują się w oryginale, chyba że licencja stanowi inaczej. Po dokładne informacje o tym co należy zachować i inne warunki zajrzyj do treści odpowiedniej licencji.

Jeżeli licencja zabrania tworzenia prac pochodnych od artykułu, nie przenoś go, chyba że uzyskasz zgodę od jego autorów na przelicencjonowanie go na licencję która to pozwala. Chyba nie chcesz żeby już więcej nie można byłoby go tutaj edytować?

Czasami zdarza się tak że kilka różnych wiki posiada ten sam artykuł w którym znajdują się różniące się pomiędzy wiki treści. Pojawia się wtedy ochota na połączenie tych kilku artykułów w jedną całość, ale jest to możliwe tylko jeżeli wszystkie ich licencje są zgodne. Jeżeli wszystkie licencje są licencjami z rodziny Creative Commons, ta tabela wyszczególnia które licencje są między sobą zgodne a które nie. W innych przypadkach sprawa się komplikuje, i należy samemu sprawdzić zgodność licencji w odpowiednich źródłach w Internecie. Zaznaczyć jednak od razu należy, ze względu na rozpowszechnienie następujących licencji, że licencje Creative Commons inne od CC0 oraz CC BY nie są zgodne z jakąkolwiek wersją licencji GNU FDL.